Dişler, insan sağlığı açısından oldukça önemli olmakla birlikte, kişilerin çok fazla dikkat ettiği şeylerin başında gelmektedir. Ama her ne kadar temizliğine ve bakımına dikkat edilse de, dişlerde bazı sorunlar meydana gelebilmektedir. Bu sorunların birçok tedavi yöntemi bulunur.

Diş protezleri, diş tedavisinde en son tercih edilen yapılardır. Diş sağlığında meydana gelen sorunların başında, diş çürümesi, dişin kırılması ya da düşmesi ve de dolgunun yetersiz kalması gibi durumlar gelmektedir. Bu tür durumlarda, öncelikle tedaviyle sorun düzeltilmeye çalışılır. Eğer dişlerde meydana gelen hasar tedaviyle düzeltilemeyecek kadar büyükse, bu süreçte diş protezinden faydalanılmaktadır. Diş protezlerinin iki farklı türü bulunmaktadır.


 
5468_d3Diş protezlerinin bir türü, sabit protezlerdir. Bu protez türü, ağız içerisine yapıştırılır ve kişi kendi isteğiyle bu protezi çıkaramaz. Sabit protezler, dişe sabit bir şekilde kullanılmaktadır. Bu protezlerin en önemli özelliklerinden birisi, protezin kişinin kendi dişi kullanılarak üretilmesidir. Bu yapay diş türü, diş kaybı az olan kişilere uygulanmaktadır. Hasta kişiye, kendi dişinden yapılmış yapay bir diş takılır. Bu işlemin birkaç aşaması bulunmaktadır. Bu aşamalar, dişin kesilmesiyle başlar. Kesilen diş, öncelikle prepare edilir. Ardından üzeri kaplanır ve en sonunda da hastanın ağzında diş yerine monte edilir. Bu protezler, porselenden ya da metal yapıda olmaktadır. Aynı zamanda bu protezlerin kullanımı, oldukça eski tarihlere dayanmaktadır. Proteze karar verilmesinin ardından, hasta kişiye protez takılmasına kadar geçen süreç yaklaşık olarak 10 gündür. 10 gün içerisinde, kişiye yapay dişleri takılmış olmaktadır. Bu süreç içerisinde, hastanın 4-5 kez kendi diş doktoruna gitme mecburiyeti bulunmaktadır. Yapay diş olarak kullanılmakta olan protezlerin ömrü, 6 ile 8 yıl arasında değişmektedir. Bu değişim, protez oldukça sağlam olsa dahi gerçekleşmektedir. Sabit protezler, köprü ve de kron olmak üzere iki türlüdür.

Bir diğer protez türünün ismi ise hareketli protezdir. Bu protez türü, kullanan kişi tarafından oldukça kolay bir şekilde çıkarılıp takılabilir. Aynı zamanda, bu yapay diş türünün, her gün mutlaka günlük bakımının yapılması gereklidir. Bu protez türü, çok sayıda eksik dişi olan kişilere uygulanmaktadır. Bu tür, kısmi ya da tam olarak uygulanabilmektedir. Eğer bir kişi herhangi bir nedenden dolayı bütün dişlerini kaybetmişse, bu kişilere tam protez takılmaktadır. Eğer kişi, bütün dişlerini değil de dişlerinin bir bölümünü kaybetmişse bu tür kişilere ise bölümlü protezler takılmaktadır. Bu tür dişlerin yapımı, sabit protezlere oranla daha fazla bir sürede gerçekleşmektedir.

5468_d1

Hastaların bu süreç içerisinde en az 7 kez diş doktoruna gitmesi gerekmektedir. Hareketli protezlerin yapım süresi, yaklaşık olarak 6-7 hafta sürmektedir. Sabit proteze göre yapımı oldukça zordur. Bu türde yapılan dişler, toplumda genellikle yaşlılık sembolü olarak görülmektedir. Bu nedenle de, kişi bu diş türünü takmaktan çoğu zaman çekinmektedir. Fakat toplumdaki bu görüş, yanlış bir görüştür. Bunun nedeni ise, hareketli protezler kişi yaşlanınca değil, kişi tüm dişlerini ya da dişlerinin bir bölümünü kaybetmişse kişiye takılmaktadır.

Bu tür protezler ağızdayken, kişi konuşurken ve de öksürürken hareket etmektedir. Bu nedenle de, bu yapay diş kişi tarafından psikolojik nedenlerden dolayı reddedilmektedir. Gerek toplumdaki düşünce, gerek de protezin ağız içerisinde bazı nedenlerden dolayı hareket etmesi nedeniyle kişi tarafından pek olumlu karşılanmasa da, kişi dişlerinin tamamını kaybetmişse bu protezi taktırmak zorundadır.